Sabam snapt het weer eens niet

We hadden al eerder gemeld reeds enkele aanvaringen met de mafia-horzels van Sabam gehad te hebben, maar het is wederom raak. Ongelofelijk, en surrealistisch: ze proberen ons nu te dwingen een aanvraag in te dienen bij hen voor het optreden van iemand die zich bij ons podium heeft aangemeld. Dus of we hen willen betalen voor iemand die zelf vrijwillig komt spelen. Dit… we bedoelen… welnu… dit is te bizar om te bevatten. Dus we hebben maar weer een mailwisseling met ze gevoerd. Maar je zou voor minder gewoon maar helemaal stoppen met het (op eigen kosten en zonder inkomsten) promoten en organiseren van een Podium voor Pessimisme.

Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Sabam

Beste organisator,

We contacteren u in het kader van bovenvermeld evenement dat u eerstdaags organiseert.

Aangezien onze vereniging meer dan 90% van alle muziekwerken uit binnen- en buitenland vertegenwoordigt, bestaat de kans dat u tijdens dit evenement gebruik maakt van muziekwerken waarvan SABAM de auteursrechten beheert.

Om deze werken te mogen gebruiken dienen er auteursrechten te worden betaald. Dit regelt u door een licentie aan te vragen. SABAM zorgt nadien voor de uitbetaling van deze auteursrechten aan de betrokken auteurs. Hierdoor kunnen creatievelingen op hun beurt blijven doen waar ze het beste in zijn: muziek maken.

Indien we ons niet vergissen, hebben wij nog geen licentieaanvraag ontvangen.

Deze kan u snel en eenvoudig indienen via ‘eLicensing’, onze handige online applicatie (klik hier om naar eLicensing te gaan of hier voor een kort introductiefilmpje). Creëer uw account in 60 seconden en geef vervolgens uw evenement aan. U kan ook vrijblijvend tariefsimulaties maken, zelf uw klantgegevens beheren, de status van uw aanvraag opvolgen en kiezen voor een elektronische factuur.

Vergeet niet uw aanvraag volledig en uiterlijk 48u op voorhand in te dienen om extra kosten te vermijden.

Heeft u nog vragen of opmerkingen? Aarzel dan niet om verder contact met ons op te nemen. Onze medewerkers staan elke werkdag voor u klaar tussen 8u30 en 17u.

Namens alle auteurs van ons repertoire, danken wij u voor uw medewerking en wensen u alvast veel succes bij de organisatie van uw evenement.

Met vriendelijke groeten,

Sabam

Re: Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Droef

Goedendag,

er wordt bij het evenement Droef Sechsy, evenals bij élke editie van Droef, waar we nu al meermalen met jullie over gecommuniceerd hebben, geen gebruik gemaakt van muziekwerken waar SABAM de auteursrechten van beheert. De enige muziek die gespeeld wordt gedurende één act is live eigen geschreven muziek. Deze artiest is niet bij SABAM aangesloten, en speelt er vrijwillig en op eigen initiatief en maakt aldus geen inbreuk op wiens auteursrechten dan ook.

Er is geen commerciële doelstelling in het initiatief, het is een vrijwillig georganiseerd event. Droef probeert in samenwerking met andere organisaties een gratis platform te creëren voor literatuur en muziek en genodigde gasten wordt gevraagd uitsluitend eigen of ‘copyleft’ werk te brengen. Elke potentiële schending van auteursrecht wordt bij ons uitgesloten.
De enige verdere muzikale inlijsting komt middels automatische achtergrondmuziek door café Het Volkshuis zelf, dat daar via andere route reeds geld voor afdraagt, zo hebben ze ons verzekerd. We dragen daar dan ook geen verantwoordelijkheid voor.

Hopelijk heb ik u hiermee voldoende ingelicht.

Vriendelijke groeten,

René van Densen
initiatiefnemer Droef, Podium voor Pessimisme Gent.

Re: Re: Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Sabam

Beste,

Naar aanleiding van uw schrijven hebben we alles nagekeken en volgende artiesten zouden optreden

Optredens door

* Didi De Paris
* Eveline Va Ro
* Franky Bordo
* Rinus Van De Melkboer
* Wouter Van Peer
* Presentatie: Anton Voloshin
* Tevens muziek: Mihassou

We hebben dit verder nagekeken en [NIET-MUZIEKARTIEST] is lid van Sabam waardoor we een aanvraag nodig hebben.
Mocht u nog vragen of problemen hebben, mag u ons steeds contacteren.

Vriendelijke groet,

Sabam

Re: Re: Re: Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Droef

[ARTIEST] treedt met eigen materiaal en met eigen toestemming toe. Wij schenden diens auteursrechten derhalve niet. Er zijn afspraken onderling gemaakt hierover. Sabam hoeft hier niet tussen te negotiëren, alles gebeurt op vrijwillige basis. Zo u wil mag u dit met [ARTIEST] zelf ook afstemmen. [ARTIEST] weet van diens eigen optreden en heeft zichzelf opgegeven voor ons podium. Ook weet [ARTIEST] van onze eerdere communicaties met Sabam en zou ons heus zelf geïnformeerd hebben als tussenkomst door uw organisatie nodig zou zijn.

Groeten,

René van Densen
initiatiefnemer Droef, Podium voor Pessimisme Gent.

Re: Re: Re: Re: Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Sabam

Beste,

Naar aanleiding van uw opmerking staat sabam in voor het beheren van de rechten van zijn leden. Indien er een lid gaat optreden in een zaak moeten wij hiervoor een aanvraag tot toelating krijgen zodat wij gelden kunnen vragen voor de auteursrechten die wij dan kunnen doorstorten aan onze leden.
Bij deze zijn wij in ons recht om een aanvraag tot toelating te vragen.

Vriendelijke groet,

Sabam

Re: Re: Re: Re: Re: Aanvraag SABAM – DROEF SECHSY – 14/02/2018 – Volkshuis – 21/00675528 LIRK

From: Droef

Beste,

[ARTIEST] heeft zich zelf voor ons podium aangemeld. Vrijwillig. Niemand ontvangt enige vergoeding, ook [ARTIEST] niet.
Er is geen sprake van dat [ARTIEST] door ons geboekt is, maar dat deze aangegeven heeft een optreden te willen doen.
Ik vind de situatie nogal bizar dat we daarna een aanvraag moeten indienen bij jullie om wat [ARTIEST] zelf bij ons aanvraagt.
Kunt u aub met uw lid [ARTIEST] checken of die deze gang van zaken zélf wel akkoord vindt ? U kunt dan wel voor diens rechten opkomen, maar als [ARTIEST] hier expliciet geen behoefte aan heeft, lijkt me de zaak afgedaan. Het zou bizar zijn om een licensie aan te moeten vragen voor iemand die zich aanmeldt voor een vrijwillig optreden. Kafkaësk op zijn best.

Enkel in een ander geval zal ik akkoord gaan met die aanvraag in te dienen. En dan zien we ons genoodzaakt in het vervolg iedereen die zich voor ons podium aanmeldt, keihard te weigeren als ze lid bij Sabam zijn. Dat lijkt me zeer zeker toch ook niet in het belang van uw cliënten.

Groet.

René van Densen
Droef.Gent


Noot: Op verzoek van de artiest in kwestie is diens naam uit de communicatie verwijderd, want Sabam bezorgt deze persoon op deze wijze zeer negatieve publiciteit. Tevens gaf de artiest aan naar een andere auteursrechtenorganisatie te gaan overstappen.

Eén antwoord op “Sabam snapt het weer eens niet”

  1. Deze conversaties beginnen toch wel vermoeiend te worden en snijden in onze beschikbare tijd om daadwerkelijk optreed-gelegenheid te *organiseren*. Sabam is een organisatie die bakken geld verdient aan deze nonsens maar wij bij Droef doen dit er vrijwillig bij, naast onze eigen pogingen de rekeningen betaald te houden, en de promotie betalen we ook nog eens zelf. Het verheugt ons dan ook dat Sabam mogelijk weer een klant kwijt is waarnamens ze deze aanmanende communicaties mogen versturen. Misschien als iedereen die echt een betere situatie voor de artiesten en cultuur in Vlaanderen wil, eens hun Sabam-lidmaatschap opzegt, kunnen we vanaf hier weer proberen ook het verdwijnende publiek voor hun werken en optredens te interesseren. Al krijgen we bij elk van deze mails de neiging om er zelf ook maar gewoon mee te stoppen.

Een reactie achterlaten

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *